Reklama

Procesja św. Stanisława

Procesja św. Stanisława

07.05.2012
Czyta się kilka minut
Po co? Spytajmy Jana Pawła II, który (jako biskup krakowski) nadał jej znaczenie ogólnopolskie, zaś przyjeżdżając (jako papież) do Polski na 900. rocznicę śmierci Stanisława, uruchomił w niej lawinę przemian.
Z

Zamykając swój poemat „Stanisław” (z 1978 r.), pisał o Polsce: „Ziemia trudnej jedności. Ziemia ludzi szukających własnych dróg. / Ziemia długiego podziału pośród książąt jednego rodu. / Ziemia poddana wolności każdego względem wszystkich. / Ziemia na koniec rozdarta przez ciąg prawie sześciu pokoleń, / rozdarta na mapach świata! a jakżeż w losach swych synów! / Ziemia poprzez rozdarcie zjednoczona w sercach Polaków / jak żadna”.

Ziemia trudnej jedności. Ta konstatacja prowadzi nas w środek polskiej tradycji, która kult św. Stanisława złączyła z tęsknotą za jednością. Już pierwszy autor „Żywotów” św. Stanisława, Wincenty z Kielczy (w XIII w.), widział w „rozsiekanym na wiele części” ciele męczennika znak podzielonego Królestwa Polskiego, w którym „wielu książąt rządzi”. Ciało się jednak zrosło. I zrośnie się Królestwo. Pielęgnując tę nadzieję, żywotopisarz szczególną rolę...

2645

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]