Reklama

Problemem Merkel jest Steinbach

Problemem Merkel jest Steinbach

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Angela Merkel, kandydatka CDU na kanclerza Niemiec, wykazała się podczas zeszłotygodniowej wizyty w Polsce niewielkim talentem dyplomatycznym. W sposób niemal kompromitujący pokazała, że w obszarze polityki zagranicznej jest nowicjuszką. Jeszcze w niedzielę, przy okazji tzw. Dnia Ojczyzny, wobec czterech tysięcy członków Związku Wypędzonych obiecywała swoje poparcie dla Centrum Wypędzonych w Berlinie. We wtorek przybyła do Warszawy. I jak to się mogło udać?.
J

Jej rozmowom w polskiej stolicy, najpierw z prezydentem i premierem, później przede wszystkim z kandydatem na prezydenta Donaldem Tuskiem z pokrewnej CDU Platformy Obywatelskiej, groziło niepowodzenie. Jak mocno osłabione są obecnie polsko-niemieckie stosunki, dało się odczuć po atmosferze na konferencji prasowej Tuska i Merkel na Zamku Królewskim: robiąc dobre miny do złej gry, oboje starali się dać dowód ponadgranicznej wspólnoty w przedwyborczej walce.

Tusk i Merkel obiecali jednak, że jeśli odniosą zwycięstwo, kontakty między Polską a Niemcami znów znacząco się poprawią. Zdaniem Merkel, począwszy od czasów kanclerza Konrada Adenauera w CDU przywiązuje się “taką samą polityczną i moralną wagę" do pojednania z Polską, jak z Francją. Jednak tak sielankowo, jak chciałaby to widzieć przyszła pani kanclerz, stosunki niemiecko-polskie pod wczesnymi rządami CDU...

2339

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]