Reklama

Ładowanie...

Prawo i śmierć

31.10.2004
Czyta się kilka minut
Sejm odrzucił projekt zmian w kodeksie karnym, przywracający karę śmierci. Po głosowaniu Zbigniew Ziobro, prezentujący poprawki w imieniu Prawa i Sprawiedliwości, mówił o zwycięstwie frontu obrony przestępców, wcześniej zaś powoływał się na nauczanie Kościoła, który rzekomo “w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza" stosowanie kary głównej.
P

Pal licho, że gdyby przyjąć propozycję PiS-u (popieraną także przez LPR, Samoobronę i część PSL), trzeba byłoby wypowiedzieć międzynarodowe zobowiązania Rzeczypospolitej - problemem jest instrumentalne traktowanie nauki Kościoła. Biskupi już skrytykowali partię Kaczyńskich za populizm. My przypomnijmy, że w encyklice “Evangelium vitae" Jan Paweł II pisze: “Wymiar i jakość kary powinny być dokładnie rozważone i ocenione, i nie powinny sięgać do najwyższego wymiaru, czyli do odebrania życia przestępcy, poza przypadkami absolutnej konieczności, to znaczy gdy nie ma innych sposobów obrony społeczeństwa. Dzisiaj jednak, dzięki coraz lepszej organizacji instytucji penitencjarnych, takie przypadki są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale" (innymi słowy ludzi niebezpiecznych trzeba izolować, a nie zabijać). Przypomnijmy też, że Papież wielokrotnie apelował do...

1317

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]