Reklama

Prawda o Krwawym Poniedziałku

Prawda o Krwawym Poniedziałku

31.08.2010
Czyta się kilka minut
W 1972 r. brytyjskim społeczeństwem wstrząsnął zamach bombowy w północnoirlandzkim miasteczku. Sprawców nie wykryto. Po latach wznowiono śledztwo, a 24 sierpnia 2010 r. policja ogłosiła jego wyniki. Szok był podwójny: bo organizatorem zamachu był ksiądz katolicki, a tamtejsze władze wraz z kościelnymi hierarchami nie chciały ujawniać prawdy.
W

W poniedziałkowe przedpołudnie 31 lipca 1972 r. w Claudy - miasteczku w hrabstwie Londonderry w Irlandii Północnej - zdetonowano ładunki wybuchowe ukryte pod trzema samochodami stojącymi przy głównej ulicy. Zginęło dziewięć osób, w tym troje dzieci. Wśród ofiar byli protestanci i katolicy. Śledztwo prowadzone przez Królewską Policję Ulsteru (KPU) nie wskazało winnych zamachów. Nikogo nie postawiono przed sądem.

31 lipca 2002 r. przypadła 30. rocznica zamachu. Północnoirlandzka policja zdecydowała się wznowić śledztwo - ruszyło 20 grudnia. Wyniki ogłoszono 24 sierpnia 2010 r. Prowadzący dochodzenie policyjny ombudsman ustalił, że organizatorem zamachów był członek IRA, katolicki ksiądz James Chesney. Raport wskazuje wyraźnie, że fakt ten był znany śledczym.

Jak wynika z ujawnionych akt, oficer KPU wiedząc o zaangażowaniu księdza w zamach,...

2910

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]