Reklama

Praczłowiek na Krecie?

Praczłowiek na Krecie?

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Zespół m.in. polskich badaczy odkrył na Krecie ślady stóp pozostawione ok. 5,7 mln lat temu przez dwunożne istoty przypominające ludzi.
GERARD GIERLIŃSKI ET AL., POSSIBLE HOMININ..., PROCEEDINGS OF THE GEOLOGISTS’ ASSOCIATION
O

Odkrycie to potencjalnie może wywrócić do góry nogami obecną wizję ewolucji człowieka, zgodnie z którą linie rozwojowe ludzi i szympansów rozdzieliły się ok. 5–7 mln lat temu we wschodniej Afryce. Możliwe jednak, że ślady z Krety to spektakularny przykład działania tzw. ewolucji konwergentnej, która polega na niezależnym powstawaniu podobnych cech u różnych gatunków.

Na ilustracji odciski lewej (a) oraz prawej (b) stopy: fotografie, skany laserowe oraz skany poddane komputerowej analizie i interpretacji. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]