Reklama

„Pozwólcie mi odejść": debata o śmierci Jana Pawła II

„Pozwólcie mi odejść": debata o śmierci Jana Pawła II

09.10.2007
Czyta się kilka minut
fot. AP / Agencja Gazeta
C

Czy Papież Wojtyła w ostatnich miesiącach odmówił zgody na jakiekolwiek leczenie, które mogłoby znacznie przedłużyć mu życie? To pytanie postawił radykalny włoski dwutygodnik "MicroMega", by posłużyć się nim jako argumentem przemawiającym na rzecz eutanazji. I niezależnie od instrumentalnych zamiarów redakcji, wywołana przez nią debata pomogła wyjaśnić jeden z medycznych aspektów śmierci Papieża-Polaka, mianowicie problem odżywiania.

Opierając się na tym, że dopiero 30 marca 2005 r. - trzy dni przed śmiercią Papieża - rzecznik Watykanu poinformował o założeniu mu sondy nosowo-żołądkowej w celu sztucznego odżywiania (Jan Paweł II nie był w stanie przełykać), dwutygodnik utrzymywał, że zrobiono to przynajmniej o dwa miesiące za późno. Gdyby sondę założono w początkach lutego, nie wystąpiłoby osłabienie w ostatnich tygodniach, a Papież nie stałby się ofiarą...

2170

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]