Reklama

Pożreć miasto w jedną dobę

Pożreć miasto w jedną dobę

09.06.2014
Czyta się kilka minut
To będzie jeden dzień w Krakowie, niech to będzie środa, kiedy ukazuje się „Tygodnik”. Dzień osoby lubiącej jeść poza domem i lekko alkohol spożywającej. Osoby nie zawsze gardzącej mięsem.
T

Typowy tutejszy poranek odbywa się oczywiście najczęściej w domu, a to za przyczyną tradycyjnego krakowskiego skąpstwa. (To nie tylko ludowe wierzenie, to szczera prawda o krakowskim ludzie). Jednak nawet osoby w tak zwanym pewnym wieku lubią uczynić sobie tę przyjemność szaleńczą i udać się czasem na śniadanie w miejscu publicznym. Przynajmniej raz do roku bierze mnie ochota, żeby je naśladować.
Śniadanie w operze
Idę wtedy do Sukiennic: w lokalu Noworolski, zwanym przyjaźnie Noworolem, spożywa się typowe śniadanie kontynentalne, z lekkim skrzywieniem austro-węgierskim. Ostra kawa z odrobiną mleka, chleb i masło, jajko w kokilce, i do tego widoki. Widok do wewnątrz: plusze i malowidła, złocenia i kotary, kelnerstwo ubrane jak parędziesiąt lat temu; damy i ich towarzysze w strojach odświętnych, z lekkim zapachem środków przeciw molom. Widoki na zewnątrz...

9878

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]