Reklama

Pozowanie

Pozowanie

28.04.2010
Czyta się kilka minut
W Polsce wszyscy aż za dobrze wiemy, jak się pozuje do portretu trumiennego. Żeby przypomnieć sobie, że są jeszcze inne rodzaje konterfektu, musimy nabrać dystansu i udać się za granicę.
W

W artykule na łamach "Timesa" Martin Gayford uchyla rąbka tajemnicy, pisząc o pozowaniu Lucianowi Freudowi. Książka na ten temat ("Man in a Blue Scarf: On Sitting for a Portrait by Lucian Freud") ukaże się we wrześniu w Wielkiej Brytanii, a w Centre Pompidou otwarta zostanie wielka wystawa dobiegającego dziewięćdziesiątki artysty, który portretował na prawo i lewo: od królowej Elżbiety II do Kate Moss, od Davida Hockneya do dżokeja, od Thyssena po opryszków. Mistrz pracuje wolno. Jeśli już ktoś dostąpił zaszczytu pozowania, z całą pewnością nie wolno mu nigdy zadać pytania: "Jak długo to potrwa?". Wszyscy wiedzą, że potrwa. Czasem latami. Rzadko kiedy wyświechtane powiedzonko "czas to pieniądz" ma tak dosłowne zastosowanie w sztuce współczesnej (rekordowe 17 milionów funtów za dzieło żyjącego malarza). Nie wolno się spóźnić na żadną z wielu sesji. Raczej nie należy oczekiwać...

2424

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]