Reklama

Pożegnanie z jednorazówką

Pożegnanie z jednorazówką

01.04.2019
Czyta się kilka minut
Plastikowe słomki, sztućce i talerzyki, patyczki higieniczne, mieszadełka do drinków, patyczki do balonów – wszystko to jest w niesławnej pierwszej dziesiątce przedmiotów jednorazowego użytku, które najczęściej lądują na brzegach mórz.
PAULO DE OLIVEIRA / PAP
D

Do 2021 r. mają zniknąć ze sklepowych półek – Parlament Europejski zatwierdził właśnie zakaz ich sprzedaży (obejmie on też styropianowe pojemniki na żywność).

Szacuje się, że w morzach pływa co najmniej 150 mln ton plastiku, a każdego roku do oceanów trafia kolejnych od 5 do 13 milionów ton. Prawie połowa wszystkich odpadów morskich to plastik z artykułów jednorazowego użytku. Wraz z plastikowymi odpadami z narzędzi połowowych te dwie grupy stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

Prócz zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek (dla których są łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki) nowe prawo zakłada większą odpowiedzialność producentów innych plastikowych produktów, wzmacniając zasadę „zanieczyszczający płaci”. Wprowadzane będą nowe wymogi dotyczące etykiet (m.in. na wyrobach tytoniowych, plastikowych kubkach, ręcznikach higienicznych i nawilżanych chusteczkach, by klienci byli lepiej informowani, jak je utylizować), a także cele recyklingowe dla wtórnych surowców plastikowych, m.in. butelek na napoje (selektywne zbieranie 90 proc. z nich do 2029 r.). Nowe przepisy zakładają też podnoszenie świadomości społecznej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]