Reklama

Pożegnanie z jednorazówką

Pożegnanie z jednorazówką

01.04.2019
Czyta się kilka minut
Plastikowe słomki, sztućce i talerzyki, patyczki higieniczne, mieszadełka do drinków, patyczki do balonów – wszystko to jest w niesławnej pierwszej dziesiątce przedmiotów jednorazowego użytku, które najczęściej lądują na brzegach mórz.
PAULO DE OLIVEIRA / PAP
D

Do 2021 r. mają zniknąć ze sklepowych półek – Parlament Europejski zatwierdził właśnie zakaz ich sprzedaży (obejmie on też styropianowe pojemniki na żywność).

Szacuje się, że w morzach pływa co najmniej 150 mln ton plastiku, a każdego roku do oceanów trafia kolejnych od 5 do 13 milionów ton. Prawie połowa wszystkich odpadów morskich to plastik z artykułów jednorazowego użytku. Wraz z plastikowymi odpadami z narzędzi połowowych te dwie grupy stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

Prócz zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek (dla których są łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki) nowe prawo zakłada większą odpowiedzialność producentów innych plastikowych produktów, wzmacniając zasadę „zanieczyszczający płaci”. Wprowadzane będą nowe wymogi dotyczące etykiet (m.in. na wyrobach tytoniowych, plastikowych kubkach, ręcznikach higienicznych i nawilżanych chusteczkach, by klienci byli lepiej informowani, jak je utylizować), a także cele recyklingowe dla wtórnych surowców plastikowych, m.in. butelek na napoje (selektywne zbieranie 90 proc. z nich do 2029 r.). Nowe przepisy zakładają też podnoszenie świadomości społecznej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, debiutowała w 2014 r. na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]