Ładowanie...
Pożegnanie z fikcją
Po zakończeniu akcji “Pustynna Burza" w 1991 r. władze Kuwejtu wykupiły w “The New York Times" całostronicowe ogłoszenie, w którym podziękowały kilkudziesięciu krajom za pomoc w wyzwoleniu z irackiej niewoli. Japonię pominięto, mimo że wyłożyła na akcję 13 mld dolarów. Spętani pacyfistyczną konstytucją Japończycy mogli się tylko przyglądać, jak siły koalicji walczą w regionie, który w 90 proc. zasila ich gospodarkę w ropę. Japończykom zarzucono cynizm i uprawianie “czekowej dyplomacji".
Od tego czasu w Japonii sporo się zmieniło. Skończył się szybki wzrost gospodarczy, uchwalono nową ordynacją wyborczą, kraj ma wreszcie szansę na dwupartyjny system parlamentarny, a Siły Samoobrony (SDF) udzielają się w akcjach humanitarnych. Nie zmieniło się jedno: druga potęga gospodarcza świata jest zdana w polityce obronnej na łaskę Stanów Zjednoczonych. Suwerenność...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]