Reklama

Ładowanie...

Pożegnanie z fikcją

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Do końca marca 600 japońskich żołnierzy wyląduje w Samawie, 300 km na południe od Bagdadu. Główny cel misji to pomoc w odbudowie kraju. Ważniejsze jest jednak, że po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej Japończycy jadą w obszar walki i to bez autoryzacji ONZ.
P

Po zakończeniu akcji “Pustynna Burza" w 1991 r. władze Kuwejtu wykupiły w “The New York Times" całostronicowe ogłoszenie, w którym podziękowały kilkudziesięciu krajom za pomoc w wyzwoleniu z irackiej niewoli. Japonię pominięto, mimo że wyłożyła na akcję 13 mld dolarów. Spętani pacyfistyczną konstytucją Japończycy mogli się tylko przyglądać, jak siły koalicji walczą w regionie, który w 90 proc. zasila ich gospodarkę w ropę. Japończykom zarzucono cynizm i uprawianie “czekowej dyplomacji".

Od tego czasu w Japonii sporo się zmieniło. Skończył się szybki wzrost gospodarczy, uchwalono nową ordynacją wyborczą, kraj ma wreszcie szansę na dwupartyjny system parlamentarny, a Siły Samoobrony (SDF) udzielają się w akcjach humanitarnych. Nie zmieniło się jedno: druga potęga gospodarcza świata jest zdana w polityce obronnej na łaskę Stanów Zjednoczonych. Suwerenność...

9968

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]