Reklama

Powtórka z Kusturicy

Powtórka z Kusturicy

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Filmy Emira Kusturicy da się rozpoznać z zawiązanymi oczami. Nieustający zgiełk, eksplozje, wokalne popisy - a do tego zawadiacka cygańsko-bałkańska muzyka. Niegdyś bogato aranżowana przez Gorana Bregovicia, ostatnio - w skromniejszym wykonaniu grupy Palenie Wzbronione, w której reżyser występuje jako basista.
G

Gorący temperament Kusturicy czuć już od pierwszych kadrów: pełno w nich bezładnej kotłowaniny, błazenady, burleskowych gagów w oparach śliwowicy. Nietrudno zgadnąć, że kryje się w tym metafora świata, który wypadł z kolein i pędzi na złamanie karku w nikomu nieznanym kierunku. Świata przede wszystkim bałkańskiego, ale przy odrobinie dobrej woli moglibyśmy zobaczyć w nim odbicie ludzkiego szaleństwa pod każdą szerokością geograficzną.

Bliską Kusturicy poetykę wykorzystał niedawno Andriej Konczałowski w filmie “Dom wariatów" opowiadającym o obłędzie wojny czeczeńskiej. U Kusturicy zwariowana żona głównego bohatera przeczuwając w 1992 roku rychłe nadejście serbsko-bośniackiej jatki cytuje słowa “pewnego obcokrajowca na Sz": “życie jest tylko (...) powieścią idioty...". Bo tylko wariaci są w stanie ogarnąć wojenny absurd. Luka, jej poczciwy mąż, budowniczy torów...

5643

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]