Ładowanie...
Powrót synów marnotrawnych

Według egipskich gazet władze Południowego Sudanu złożyły w zeszłym tygodniu prośbę o przyjęcie do Ligi Państw Arabskich. Południowy Sudan należał do niej, kiedy jeszcze wchodził w skład starego, jednego Sudanu, będącego wówczas największym państwem Afryki.
Sudanem, odkąd powstał w 1956 r. jako niezależne państwo, rządzili wyznający islam Arabowie z północy kraju. Czarnoskórzy Sudańczycy z południa, wyznający chrześcijaństwo i religie animistyczne, narzekali na prześladowania i domagali się autonomii. Pierwsza wojna na sudańskim południu wybuchła jeszcze pod koniec lat 50., później przycichła nieco na przełomie lat 60. i 70., ale dekadę później wybuchła z nową siłą i zakończyła się dopiero rozejmem w 2005 r., plebiscytem niepodległościowym i secesją południa w roku 2011. W 2013 r. w Południowym Sudanie, najmłodszym państwie Afryki, wybuchła nowa wojna, tym razem domowa,...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]