Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Powrót do puszczy

Powrót do puszczy

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Na co dzień wyludnione Ławy są na mapie tylko kropką pośród zieleni Kampinosu. Ale raz w roku, latem, wieś ożywa.
Coroczne spotkanie mieszkańców dawnej wsi Ławy, wykupionej i wysiedlonej w latach 80. XX w. przez Kampinoski Park Narodowy /  Fot. Darek Golik
Coroczne spotkanie mieszkańców dawnej wsi Ławy, wykupionej i wysiedlonej w latach 80. XX w. przez Kampinoski Park Narodowy / Fot. Darek Golik
S

Stołów jest kilkanaście. Stoją w pięciu rzędach na dawnym podwórku Kazimierza Rogali. Dawniej był tu murowany dom: dwie izby, sień, kuchnia. Obok drugi, letniak, obora, stodoła, mała komórka i jeszcze szopa. Teraz jest łysa polana z dwiema imponującymi lipami. Zostały tylko murowane słupy od bramy i piwnica, którą pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego przerobili na miejsce hibernacji nietoperzy.

Grażyna Paradowska, jej brat Bogdan Czekała i sąsiad Andrzej Regulski trawę skosili w piątek. W sobotę rano przywieźli stoły, na każdym położyli obrus, sztućce, napoje. Na gałęziach zawiesili kolorowe serpentyny i baloniki. Rozstawili grill, keyboard, podłączyli nagłośnienie. W piwnicy schowali 25 kg kiełbasy, 5 kg kaszanki. Do picia 30 butelek wina z dzikiej róży, piwo, wódka. Z bezalkoholowymi dało to razem ponad sto litrów napojów.

Sygnał dał listonosz

Do Ław...

18903

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]