Reklama

Nikt normalny tak po lesie nie łazi

Nikt normalny tak po lesie nie łazi

23.10.2016
Czyta się kilka minut
Lechosław Herz, krajoznawca: Polski krajobraz jest w stadium poczwarki. Ale patrzę na niego od przeszło pół wieku i widzę, że zmiana jest kolosalna.
Fot. Filip Klimaszewski dla „TP”
D

Drogę przegrodził szlaban broniący wstępu do lasu. Lechosław Herz wyskoczył z samochodu i stalowym kluczem otworzył przejazd.

– Warto było się ze mną wybrać na wycieczkę choćby dla samego wjechania autem do parku narodowego, prawda? – zażartował, gdy toczyliśmy się leśnym duktem. To była droga jak każda inna w podwarszawskiej Puszczy Kampinoskiej: morze sosen, trochę dębów, panosząca się inwazyjna czeremcha. Ale na końcu drogi znajdował się Obszar Ochrony Ścisłej w Zaborowie Leśnym, po dawnemu „rezerwat”.

– Jeśli chce pan Puszczy Kampinoskiej w pigułce, jedźmy właśnie tam. To pod względem krajoznawczym numer jeden w całym parku narodowym – mówił Herz przez telefon kilka dni wcześniej. Prawdę mówiąc, cel tej wycieczki był dla mnie sprawą drugorzędną. Chciałem po prostu spojrzeć na przyrodę jego oczami. Oczami dinozaura krajoznawstwa, bo tak sam siebie często nazywa....

14976

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo polecam książki Pana Herza. Warto przeczytać!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]