Reklama

Ładowanie...

Nikt normalny tak po lesie nie łazi

23.10.2016
Czyta się kilka minut
Lechosław Herz, krajoznawca: Polski krajobraz jest w stadium poczwarki. Ale patrzę na niego od przeszło pół wieku i widzę, że zmiana jest kolosalna.
Fot. Filip Klimaszewski dla „TP”
D

Drogę przegrodził szlaban broniący wstępu do lasu. Lechosław Herz wyskoczył z samochodu i stalowym kluczem otworzył przejazd.

– Warto było się ze mną wybrać na wycieczkę choćby dla samego wjechania autem do parku narodowego, prawda? – zażartował, gdy toczyliśmy się leśnym duktem. To była droga jak każda inna w podwarszawskiej Puszczy Kampinoskiej: morze sosen, trochę dębów, panosząca się inwazyjna czeremcha. Ale na końcu drogi znajdował się Obszar Ochrony Ścisłej w Zaborowie Leśnym, po dawnemu „rezerwat”.

– Jeśli chce pan Puszczy Kampinoskiej w pigułce, jedźmy właśnie tam. To pod względem krajoznawczym numer jeden w całym parku narodowym – mówił Herz przez telefon kilka dni wcześniej. Prawdę mówiąc, cel tej wycieczki był dla mnie sprawą drugorzędną. Chciałem po prostu spojrzeć na przyrodę jego oczami. Oczami dinozaura krajoznawstwa, bo tak sam siebie często nazywa....

14976

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]