Reklama

Potomstwo jednej asteroidy

Potomstwo jednej asteroidy

23.09.2019
Czyta się kilka minut
466 mln lat temu w Układzie Słonecznym doszło do ogromnej kolizji: szeroka na 150 km asteroida uderzyła w inny kosmiczny obiekt i rozpadła się na miliardy kawałków.
D

Do dzisiaj jedna trzecia meteorytów spadających na Ziemię pochodzi z tamtego wydarzenia.

W tym samym czasie na Ziemi działy się spektakularne rzeczy: poziom mórz znacznie opadł, podobnie jak globalna temperatura. Ląd pokryły lodowce, całkowicie zmieniając warunki, w których rozwijało się życie. Nie doszło jednak do wymierania gatunków, tylko do czegoś przeciwnego – radiacji. Powstały ekosystemy, które wkrótce zasiedlili nowi kolonizatorzy. Szczególne zmiany zaszły w wodach – tu liczba gatunków mogła się nawet potroić.

Birger Schmitz i współpracownicy przedstawili właśnie w „Science Advances” dowody na to, że oba zdarzenia były z sobą powiązane: to pył pochodzący z roztrzaskanej asteroidy doprowadził do trwającej miliony lat epoki lodowcowej, która dała początek jednemu z największych rozkwitów życia w historii naszej planety. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]