Reklama

Postępowy radykał

Postępowy radykał

21.05.2012
Czyta się kilka minut
Nowym prezydentem Serbii został Tomislav Nikolić, lider Serbskiej Partii Postępowej.
Z

Zachodnie media nazywają go „nacjonalistą”, choć zmienił ostatnio swój stosunek do UE (po wyborach zapowiedział, że kraj nie zrezygnuje ze starań o członkostwo). Chorwacka prasa jest bardziej precyzyjna – określa Nikolicia mianem „byłego radykała”.

Zwycięstwo Nikolicia oznacza kres 8-letnich rządów Borisa Tadicia, który przeprowadził kraj przez najważniejsze wydarzenia ostatnich lat: ogłoszenie niepodległości Czarnogóry (2006) i Kosowa (2008), aresztowanie znanych zbrodniarzy wojennych oraz uzyskanie przez Serbię statusu kandydata do członkostwa w UE (2012). Choć za dwóch kadencji Tadicia powierzchnia kraju zmniejszyła się o jedną trzecią (a samego prezydenta krytykowano za utrzymywanie sztabu PR-owców), jego rządy pomogły okrzepnąć młodej serbskiej demokracji.

Teraz Serbię czeka prawdopodobnie okres politycznej kohabitacji (w wyniku wyborów parlamentarnych sprzed 2...

1953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]