Reklama

Ładowanie...

Posprzątam po sobie

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Krzysztof Pomian, filozof i historyk: Żaden z moich katolickich przyjaciół nie usiłował mnie nawracać, tak jak ja nigdy im nie mówiłem, że wierzą w przesądy i zabobony.
Krzysztof Pomian Fot. Mikołaj Grynberg
J

JUSTYNA DĄBROWSKA: Panie Profesorze, ile Pan ma lat?

KRZYSZTOF POMIAN: Prawie 82.

To dużo?

Dużo. Długość życia mężczyzn w Polsce to 73 lata; we Francji – prawie 79 lat.

Tak mówi statystyka, a Pan co myśli?

Bardzo szanuję statystykę. Poza tym widać, jak długa jest lista moich rówieśników, których już nie ma, i w jakim stanie zdrowotnym są pozostali.

Czuje się Pan stary?

Nie, jakoś nie. Może dlatego, że los jest dla mnie łaskawy, przynajmniej na razie. Zapewne gdybym był schorowany, czułbym się inaczej, bo te rzeczy są ze sobą bardzo związane. Znaczenie ma także to, że jestem czynny, chociaż dawno temu przeszedłem na emeryturę – we Francji, kiedy miałem 65 lat, a w Polsce, kiedy miałem nieco ponad 70. Sam już zacząłem czuć, że nauczanie...

23218

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]