Reklama

Posprzątam po sobie

Posprzątam po sobie

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Krzysztof Pomian, filozof i historyk: Żaden z moich katolickich przyjaciół nie usiłował mnie nawracać, tak jak ja nigdy im nie mówiłem, że wierzą w przesądy i zabobony.
Krzysztof Pomian Fot. Mikołaj Grynberg
J

JUSTYNA DĄBROWSKA: Panie Profesorze, ile Pan ma lat?

KRZYSZTOF POMIAN: Prawie 82.

To dużo?

Dużo. Długość życia mężczyzn w Polsce to 73 lata; we Francji – prawie 79 lat.

Tak mówi statystyka, a Pan co myśli?

Bardzo szanuję statystykę. Poza tym widać, jak długa jest lista moich rówieśników, których już nie ma, i w jakim stanie zdrowotnym są pozostali.

Czuje się Pan stary?

Nie, jakoś nie. Może dlatego, że los jest dla mnie łaskawy, przynajmniej na razie. Zapewne gdybym był schorowany, czułbym się inaczej, bo te rzeczy są ze sobą bardzo związane. Znaczenie ma także to, że jestem czynny, chociaż dawno temu przeszedłem na emeryturę – we Francji, kiedy miałem 65 lat, a w Polsce, kiedy miałem nieco ponad 70. Sam już zacząłem czuć, że nauczanie...

23218

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]