Reklama

Dzieło życia i... wystarczy

Dzieło życia i... wystarczy

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Jan Strelau, psycholog: Choć żona mnie już nie poznaje, to mam z nią szczególną więź emocjonalną. Odróżnia mnie od pozostałych, lubi się przytulić, uścisnąć. W życiu nie całowałem jej tak często jak teraz.
Jan Strelau Fot. Mikołaj Grynberg
J

JUSTYNA DĄBROWSKA: Panie Profesorze, mówi Pan w swojej książce, że jest Pan stary. Ale co to właściwie znaczy?

JAN STRELAU: Myślę o dacie urodzenia, bo w maju będę obchodził swoje 85-lecie. To jest niewyobrażalne osiągnięcie, nigdy nie myślałem, że będę żył tak długo. Kiedyś mi się zdawało, że jak dożyję do sześćdziesiątki, to już będzie dobrze. Nie narzekam i nie grymaszę, co często towarzyszy starości. Ale czuję się stary w tym sensie, że bardzo dużo czasu zajmuje mi dbanie o to, by utrzymać kondycję.

Jak Pan o to dba?

Po pierwsze, jestem z zasady optymistą. Czyli widzę szklankę do połowy pełną, a nie pustą, i to mi pomaga utrzymać kondycję psychiczną. Nie jest źle, dwa nowotwory – wątroby i skóry – jakoś przeżyłem. Zresztą strasznie wtedy wyglądałem, bo radioterapia zmieniła mi zupełnie twarz. Byłem mocno...

19745

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ciekawy wywiad. Młody Strelau znalazł się w Małym Seminarium Duchownym, żeby odnaleźć coś bardzo cennego - wiarę we własny intelekt - i utracić religijną wiarę w Boga.

pod red. J. Strelaua - każdy dziennikarz powinien mieć i znać, jeśli jakość myślenia go interesuje, niezależnie od jego uczuć i kierunku.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]