Reklama

Posłuszeństwo i wzrost

Posłuszeństwo i wzrost

23.03.2020
Czyta się kilka minut
B

Bardzo mocno i zupełnie inaczej niż do tej pory przemówił do mnie końcowy fragment Łukaszowej Ewangelii dzieciństwa Jezusa: „I poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany (...). Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 51-52). Nasze „poszedł” można by precyzyjnie oddać jako „zstąpił” – to właśnie znaczy użyte tu greckie słowo katabainō (od katá – w dół + bainō – iść, wędrować); św. Hieronim jest tu dosłowny i używa łacińskiego descendit („zstąpił”).

Owo descendit kryje w sobie wiele znaczeniowych pokładów: „zstąpił” – ponieważ Jerozolima, a w niej świątynia, były położone „na górze”, więc odchodzenie od świątyni było w rzeczywistości schodzeniem (por. przypowieść o miłosiernym Samarytaninie: „pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha” – Łk 10, 30). Z drugiej strony Nazaret...

3228

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]