Ładowanie...
Porządek i zamieszanie
„Nowe państwo. Sztuka polska miedzy eksperymentem a przedstawieniem 1919-1939” to ekspozycja przygotowana przez dwie niezależne kuratorki austriackie, Romanę Schuler i Goschkę Gawlik. Zaprezentowano ją w otwartym pod koniec 2001 roku Leopold Museum - nowym, ale niesłychanie już ważnym dla Austriaków miejscu muzealnym. Państwo długo nie mogło podjąć decyzji o zakupie największej prywatnej kolekcji sztuki austriackiej XIX i XX wieku, zgromadzonej przez Rudolfa Leopolda, a obejmującej prace Schielego, Klimta, Kokoschki, Gerstla, Mosera. Teraz Leopold Museum jest fragmentem większej całości, która nosi nazwę Museums-Quartier. W jej skład wchodzą też m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej Fundacji Ludwiga oraz Kunsthalle przeznaczona na wystawy czasowe. To wszystko pomieszczone zostało w ogromnym kompleksie dawnych stajni cesarskich, blisko sławnych dziewiętnastowiecznych Naturhistorisches...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]