Reklama

Krakowska wersja

Krakowska wersja

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Po trwającym sześć lat remoncie otwarto Galerię Sztuki Polskiej XX wieku w krakowskim Muzeum Narodowym. To miała być najwspanialsza taka galeria w Polsce - ale nie jest.
"A to Polska właśnie" - sala z kartonami Wyspiańskiego i "Pochodem królów" Szymanowskiego
A

Autorami pierwotnej koncepcji byli Anna Król, jako autorka scenariusza, i Adam Brincken, projektant kolorystyki i architektury ekspozycji. Wnętrza ściśle dostosowano do scenariusza wystawy. Ze swoich wystawienniczych pomysłów Anna Król zdawała relację rok temu, na zebraniu krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Z tym większym napięciem czekano na finalizację tego poważnego i nowatorskiego projektu w salach Muzeum.

Autorzy zostali jednak odsunięci od fazy realizacyjnej ekspozycji, a pod obecną jej wersją podpisał się wicedyrektor Muzeum Marek Świca z zespołem kuratorów. I oto mamy sytuację, w której w generalnym zarysie zrealizowano pomysły z pierwotnego scenariusza, dotyczące np. dyspozycji sal wystawowych, zarazem jednak postanowiono wypełnić je w taki sposób, by nie doszło do zarzutu o plagiat lub naruszenie praw autorskich. Powstało więc...

11419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]