Reklama

Zakopiański Malczewski

Zakopiański Malczewski

04.05.2006
Czyta się kilka minut
Gdy legenda spotyka się z rzeczywistością, często przychodzi rozczarowanie. W przypadku legendy Rafała Malczewskiego konfrontacja okazała się nad wyraz frapująca.
Rafał Malczewski: "Auto na tle pejzażu zimowego", ok. 1930
B

Być synem tak sławnego w Polsce malarza jak Jacek Malczewski i także zostać malarzem - to decyzja bardzo ryzykowna. Może zresztą Rafał Malczewski w ogóle nie podjął decyzji, nie wybrał jednej życiowej roli, podejmując ich zbyt wiele. Malarz, pisarz, dziennikarz, felietonista, scenarzysta... W niczym nie spełnił się do końca, we wszystkim zachował naturalność, świeżość, emocjonalne zaangażowanie, możliwe właśnie dlatego, że zawsze mógł zająć się czymś innym, chwilowo bardziej pociągającym. Gdy poznajemy życiorys tej niezwykłej postaci, rośnie fascynacja osobowością, postawą życiową, a równocześnie historią człowieka. Jest w niej coś powieściowego zgoła, jakiś nierozwiązywalny życiowy splot, artystyczny przekładaniec, niejednoznaczny i wciągający...

***

Wystawa "Rafał Malczewski i mit Zakopanego" to obszerna, w pewnym sensie...

4920

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]