Polskie smoki

W Krakowie działa ponad 30 salonów tatuażu, w Białymstoku ponad 20, Warszawie ponad 300. Co dziesiąty dorosły Polak decyduje się na tatuaż. Jest lato, więc teraz możecie się ich naoglądać.

Reklama

Polskie smoki

Polskie smoki

09.07.2018
Czyta się kilka minut
W Krakowie działa ponad 30 salonów tatuażu, w Białymstoku ponad 20, Warszawie ponad 300. Co dziesiąty dorosły Polak decyduje się na tatuaż. Jest lato, więc teraz możecie się ich naoglądać.
ZOFIA PILITOWSKA: Kucyka Pony wytatuowałam, gdy miałam lat 19, z okazji Halloween. BEATA ZAWRZEL DLA „TP”
J

Jeszcze w latach 80. tatuowali się głównie więźniowie – w ten sposób znaczyli swoją hierarchię, podział na gitowców i tych gorszych. Po transformacji ustrojowej i otwarciu na świat kryminopochodną sławę odczarował tatuaż importowany z Zachodu, o którego wartości stanowi nie tyle identyfikacja z grupą, co estetyka. Forma, kompozycja, kolor. I wykonanie.

Początki były amatorskie: maszynki do tatuażu tworzyło się przerabiając walkmany, a barwniki zastępował tusz kreślarski. Pierwsze profesjonalne salony powstawały u progu lat 90. By przetrwać, łapały się fachów pokrewnych, m.in. piercingu – wkłuwania kolczyka w nos, język, miejsca intymne.

Tatuaż opuszczał getto subkultur – zaakceptowały go różne grupy zawodowe i społeczne, włącznie z robotnikami i nauczycielami, majętnymi i uboższymi. Jak wspominają weterani tatuażu, wśród kobiet powodzeniem cieszyły się delfiny i...

20379

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

NA PRAWDE nie ma nic a nic z piekna czy nawet sztuki, to jest na prawde troche bolesne wyrzucanie pieniedzy w bloto. Nie mozna poprawiac Stworcy ,bo OnCi dal Twe piekno abys nim swiadczyl o samym Stworcy. Te wszystkie TATU razem wziete sa wg mnie dzielem wylacznie Szatana.Ofiarujcie ta kase lepiej na dzieci na onkologii.

W takim razie nie wolno się ubierać, trzeba chodzić nago, bo Stwórca stworzył nas bez ubrań, "on dał Ci Twe piękno abyś nim świadczył o samym Stwórcy", a ty to piękno zasłaniasz ubraniem. Rozumiem, że od dzisiaj będzie Pan chodził nago, tak jak Pana Stwórca stworzył?

Argumenty natury etyczno-religijnej są w tym przypadku wątpliwe, mimo że według niektórych Biblia zakazuje tatuowania i piercingu. Pozostaje dysputa o gustach. Mnie mały, dyskretny tatuaż nie razi, ale te wytatuowane od góry do dołu ramiona i łydki, plecy itd.... To naprawdę jest brzydkie. Wystarczy popatrzeć na tę miłą dziewczynę ze zdjęcia. Bez matrioszki (czy cokolwiek to jest) na lewym ramieniu wyglądałaby jeszcze ładniej, ale pewnie nie dla mnie i mnie podobnych się ozdobiła ;)

Tatuaż jest samookaleczeniem, chorobą psychiczną

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]