Reklama

Polskie prawo

Polskie prawo

13.07.2015
Czyta się kilka minut
Sędzia Barbara Piwnik powiedziała ostatnio tak: „Nie ma nic gorszego w prawie niż określenie »szczególnie uzasadnione przypadki«”.
O

Odniosła się w ten sposób do nowych, rewolucyjnych zasad rywalizacji przed sądem między adwokatem a prokuratorem – teraz obie strony mają przekonywać sąd dowodami, a sąd, inaczej niż do tej pory, ma tylko (i aż) rozstrzygać, kto ma rację. Nie ma zasypywać świadków i biegłych pytaniami. Ma sądzić. Wydawałoby się, że nic bardziej nieprawdopodobnego nad to, że środowisko prawnicze zgodzi się, aby w nowej, czytelnej formule wprowadzono łom, którym podważać będzie można całą wzniesioną konstrukcję. Ups! Właśnie określenie „szczególnie uzasadnione przypadki” lśni w nowym prawie, zezwalając na powrót sądu do roli aktywnej. Toż nie po to sędzia ma łom, aby się nim drapać po plecach.

No, można by się śmiać, że politycy i prawnicy wspólnie stworzyli prawo à la polacca, czyli obowiązujące, o ile się spodoba. Można by i wyć do księżyca z rozpaczy. Ale można by też wierzyć, że cała nasza historia to ciąg szczególnie uzasadnionych przypadków, i poddać się refleksji, że prawo powinno oddawać ducha narodu. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]