Reklama

Polskie piątki pokutne

Polskie piątki pokutne

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Trzeba było dużej odwagi, by wprowadzić nową praktykę pokutną, co właśnie uczynili biskupi promulgując nową wersję czwartego przykazania kościelnego. Obecnie nakazuje ono, by: w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. Nakaz obejmuje więc nie tylko - jak było i w przeszłości - Wielki Post, ale dodatkowo 45 piątków w ciągu roku.
Z

Zauważmy też, że “czasem zakazanym" przestał być, dzięki Bogu, Adwent. Nowy przepis opatrzono upomnieniem: “Przypominamy w ten sposób wszystkim uczestnikom zabaw oraz tym, którzy je organizują, by uszanowali dni pokuty, a zwłaszcza czas Wielkiego Postu". Chociaż to “zwłaszcza" sugeruje, że zakaz dotyczący piątków jest poza Wielkim Postem mniej stanowczy, to jednak został wydany. Uzasadniony zaś jest tym, że - jak czytamy w oficjalnej “Wykładni" z 12.06.2002, podpisanej przez Sekretarza Konferencji Episkopatu - “Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca". Innowacja jest odważna, bo na podanej we wspomnianej “wykładni" liście klasycznych “czynów pokutnych" (“modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post"), powstrzymania się od udziału...

1755

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]