Reklama

Polskie, arcypolskie

Polskie, arcypolskie

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Premier Donald Tusk został niedawno laureatem nagrody imienia Karola Wielkiego, przyznawanej za zasługi dla jedności Europy. Usłyszeliśmy przy okazji, że przyznawana w Akwizgranie nagroda jest niezwykle prestiżowa i że otrzymali ją m.in. Bronisław Geremek, Tony Blair, Bill Clinton i Angela Merkel.
W

Wyróżnienie Tuska wyraźnie zirytowało prof. Zdzisława Krasnodębskiego. W komentarzu dla "Rzeczpospolitej" (z 20 stycznia) porównał on nagrodzenie premiera z przedwczesnym i niezasłużonym Noblem dla Obamy. Zasugerował przy tym wtrącanie się jury nagrody w wewnętrzne sprawy Polski. W najmocniejszym, czujnie wydobytym przez redakcję "Rzepy" zdaniu swego tekstu napisał: "Do tej pory nasi niemieccy sąsiedzi zadowalali się wskazywaniem, kto jest polskim nacjonalistą, populistą i antysemitą, teraz - jak widać - nie rezygnując z walki z nacjonalizmem, uznali, że powinni pójść jeszcze dalej i wyznaczać, kto zasługuje na miano polskiego patrioty".

Jak było do przewidzenia, "płomienny tekst" z "Rzepy" nie spodobał się konkurencji. Felietonistka "Gazety Wyborczej" Agata Nowakowska odpowiedziała Krasnodębskiemu szybko (21 stycznia) i ostro; uznała ona za niegodne...

3305

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]