Polska umiarkowanie bezpieczna
Z jednej strony tak, bo terroryści wybierają takie cele, które oprócz śmierci, strachu i paniki gwarantują odpowiedni poziom rozgłosu medialnego. Jakkolwiek brutalnie to zabrzmi, o wiele atrakcyjniejszymi celami są te zachodnioeuropejskie. Ale czy to oznacza, że Polska jest wolna od zagrożeń? Zdecydowanie nie. W 2003 r. ABW we współpracy ze służbami innych państw prowadziła sprawę o kryptonimie „Miecz”. Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce, wymierzona w ekstremistów islamskich, planujących zamachy w naszym kraju podczas świąt Bożego Narodzenia. Zagrożenie było realne, choć część ówczesnych władz z początku bagatelizowała problem. Z kolei w 2012 r. terroryści wykorzystali Polskę jako miejsce zakupu i kanał przerzutowy części ładunków wybuchowych, użytych potem w ataku na izraelskich turystów w bułgarskim Burgas. Innymi słowy: współcześni terroryści doskonale wiedzą, gdzie leży...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]