Reklama

Ładowanie...

Polska rasa

25.03.2013
Czyta się kilka minut
Kiedy żona Hansa Franka zmienia się w Maryję Królową Polski, by namówić Mieszka I do chrztu, akt fundujący narodową katolicką tożsamość zmienia się w groźną procedurę.
W

W styczniowej „Balladynie” (patrz „TP” nr 6) Krzysztof Garbaczewski podjął temat narodowy – „Poczet królów polskich” ze Starego Teatru jest kontynuacją tych zainteresowań. Wyjściowy pomysł wziął się od Wyspiańskiego, który „Akropolis” projektował na Wawelu, i Konrada Swinarskiego, który rzecz myślał osadzić w czasie, kiedy na zamku królował Hans Frank. Duch Wyspiańskiego unosi się nad inscenizacją: w dramaturgicznym pomyśle, aby na scenie wskrzeszać duchy zmarłych, oraz w zamierzeniu, by krytycznie przyjrzeć się mitom fundującym narodową tożsamość. Sposób, w jaki twórcy spektaklu rzecz przeprowadzają, jest już wybitnie autorski.
Na potrzeby inscenizacji anektowali cały teatr: od widowni, poprzez zaplecze, po podscenie, gdzie urządzono krypty. Niemal całe przedstawienie oglądamy za pośrednictwem kamer na zawieszonym na wysokości proscenium ogromnym ekranie. Garbaczewski kolejny...

5645

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]