Reklama

Polska przestaje pomagać

Polska przestaje pomagać

04.05.2020
Czyta się kilka minut
Już nawet nie „na miejscu”, czym tak lubił chwalić się rząd, lecz prawie w ogóle – MSZ anulowało rozpisany wcześniej, wart prawie 14 mln zł, konkurs dla stowarzyszeń i fundacji na projekty z zakresu pomocy rozwojowej.
T

Tłumaczenie się pandemią COVID-19 brzmi pokrętnie (kraje zachodnie z jej powodu zwiększają pomoc); decyzja – podobnie jak ta sprzed pół roku, o nierozpisywaniu grantów na pomoc humanitarną – musiała zapaść wyżej, zapewne w otoczeniu premiera.

Że na Bliskim Wschodzie i w Afryce stracą ludzie, którym pomagamy, to jedno. Że w Polsce wielu organizacjom pozarządowym, mozolnie zdobywającym kontakty i ostatnio szybko się profesjonalizującym, grozi teraz kryzys, to drugie. Dziwi jednak nonszalancja, z jaką sami zmniejszamy swoje wpływy. Te 14 mln zł (przybliżony koszt remontu 7 km drogi krajowej) mogło być naszymi najlepiej wydanymi pieniędzmi za granicą. Rzucone przez ambasadora podczas rozmowy z miejscowym urzędnikiem: „A przy okazji, wie pan, że pomagamy szpitalowi w stolicy?” załatwiało więcej niż dyplomatyczne komunały czy mgliste obietnice inwestycji. Właśnie się tego pozbawiliśmy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Należy przypomnieć Polakom lata 80 ubiegłego wieku, kiedy solidarność z Polską wyrażała się tysiącami ciężarówek wyładowanych żywnością, które zmierzały do Polski z krajów zachodnich. Ciężarówki te były najczęściej rozładowywane w polskich parafiach. Może by teraz proboszczowie wyszli z inicjatywą wyszukania adresatów potrzebujących pomocy i taką pomoc zorganizowali.

No cóż, w rządzie trudno znaleźć kogoś, kto poprawnie mówi po polsku, zatem nie należy oczekiwać, iż ktoś będzie w stanie opanować najtrudniejszą ze sztuk, jaką jest Dyplomacja. Jak widzieliśmy, dla tego pokroju ludzi najważniejsze są portrety na ścianach. Podejrzewam, że portretów ministrów Rapackiego, Skubiszewskiego, czy Rotfelda już tam dawno nie ma. Pamiętamy jednakże wspaniałą akcję pomocy dla dzieci w Syrii. Stała się ona niemal wizytówką obecnego MSZ (czy nadal pisanego wielkimi literami ?).

Ja mam na swoim koncie zlecenie przelewu na rzecz dwóch fundacji wspierających dzieci w Afryce ustawione od dawna: w jednym przypadku od blisko 30 lat, w drugim od dwóch lat. Jeśli ktoś chce pomagać to zawsze znajdzie na to sposób.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]