Reklama

Polska po Janie Pawle II

Polska po Janie Pawle II

17.04.2005
Czyta się kilka minut
Przez wszystkie lata pontyfikatu mieliśmy poczucie, że nie dorastamy, a często wręcz sprzeniewierzamy się jego przesłaniu. A przecież tymczasem stał się cud - upadł komunizm, żyjemy w wolnym kraju, jesteśmy członkami NATO i UE... Czy teraz stanie się drugi cud? Czy ten niezwykły klimat wspólnoty - wspólnoty wartości, tradycji, symboli i celów - przetrwa okres żałoby? Czy wyłonią się z niego zręby odnowionej Polski, bliższej temu, czego wymagał od nas Jan Paweł II? Jaka to ma być Polska?.
J

Jego nauczanie miało charakter uniwersalny, adresowane było do wszystkich i do każdego na całym świecie. Miało też charakter ponadczasowy - skupiało się na religijnym wymiarze życia, interpretowało je w kategoriach teologicznych i filozoficznych. Z tych uniwersalnych i ponadczasowych elementów jego myśli da się jednak wydobyć spójną wizję tego, czym powinna być polskość. W dodatku w nauczaniu Papieża - tak jak w jego sercu - istniał szczególny wątek: rozważania adresowane tylko (lub przede wszystkim) do nas, przekazywane nam podczas pielgrzymek, katechez czy audiencji dla Polaków, w listach do polskich biskupów, w niektórych książkach.

Wczytanie się w tę myśl i przełożenie jej na “polski czyn" (do którego wzywał w 1997 r. na krakowskich Błoniach) to najważniejszy obowiązek dzisiejszego pokolenia Polaków. Czeka nas długa wędrówka z nauczaniem Jana Pawła II....

21806

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]