Reklama

Polska po Janie Pawle II

17.04.2005
Czyta się kilka minut
Przez wszystkie lata pontyfikatu mieliśmy poczucie, że nie dorastamy, a często wręcz sprzeniewierzamy się jego przesłaniu. A przecież tymczasem stał się cud - upadł komunizm, żyjemy w wolnym kraju, jesteśmy członkami NATO i UE... Czy teraz stanie się drugi cud? Czy ten niezwykły klimat wspólnoty - wspólnoty wartości, tradycji, symboli i celów - przetrwa okres żałoby? Czy wyłonią się z niego zręby odnowionej Polski, bliższej temu, czego wymagał od nas Jan Paweł II? Jaka to ma być Polska?.
J

Jego nauczanie miało charakter uniwersalny, adresowane było do wszystkich i do każdego na całym świecie. Miało też charakter ponadczasowy - skupiało się na religijnym wymiarze życia, interpretowało je w kategoriach teologicznych i filozoficznych. Z tych uniwersalnych i ponadczasowych elementów jego myśli da się jednak wydobyć spójną wizję tego, czym powinna być polskość. W dodatku w nauczaniu Papieża - tak jak w jego sercu - istniał szczególny wątek: rozważania adresowane tylko (lub przede wszystkim) do nas, przekazywane nam podczas pielgrzymek, katechez czy audiencji dla Polaków, w listach do polskich biskupów, w niektórych książkach.

Wczytanie się w tę myśl i przełożenie jej na “polski czyn" (do którego wzywał w 1997 r. na krakowskich Błoniach) to najważniejszy obowiązek dzisiejszego pokolenia Polaków. Czeka nas długa wędrówka z nauczaniem Jana Pawła II....

21806

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]