Reklama

Polska kandydatka

Polska kandydatka

01.10.2007
Czyta się kilka minut
Dzieło imienia Kolbego - niemiecka organizacja od 34 lat pomagająca polskim ofiarom III Rzeszy - poparło kandydaturę Ireny Sendler do Nagrody Nobla.
J

Jak informuje boński dziennik "General Anzeiger" (z 15 września), Dzieło - czyli Maximilian-Kolbe-Werk, tak brzmi jego niemiecka nazwa - dołączyło do licznego już grona organizacji i osób z Polski i Izraela, które od kilkunastu miesięcy lobbują na rzecz przyznania 97-letniej Irenie Sendler Nagrody Nobla za uratowanie podczas II wojny światowej ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Sendler, z zawodu pielęgniarka, podczas niemieckiej okupacji stworzyła sieć łączniczek, które lokowały w bezpiecznych miejscach (np. w domach zakonnych bądź u polskich rodzin) żydowskie dzieci przemycane z getta. Sama również uczestniczyła w przerzucaniu dzieci na "stronę aryjską". Aresztowana przez gestapo, przeszła przez tortury w więzieniu na Pawiaku, ale nie wydała swej słynnej kartoteki: były to paski bibuły z nazwiskami ratowanych dzieci, schowane w butelce. Dlatego Rada Pomocy...

2996

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]