Reklama

Polska jako sekta

Polska jako sekta

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Jeśli istotą polityki pozostaje umiar i odwaga, to w prawicowym dyskursie pierwszy zanika, druga zamienia się w histerię. Polityki tu nie ma. Zostaje zastąpiona przez rewolucyjną frazeologię.
P

Polscy konserwatyści znają tylko radykalne opinie. Ze wszystkich ich wypowiedzi wynika, że tożsamość narodowa jest na wiele sposobów zagrożona. Jest to stan wymagający zdecydowanej reakcji. Nie ma tu miejsca na niuanse, kompromisy, postawy empatyczne. W kolejnych wypowiedziach znajdują się niemal te same sformułowania, jakby rozpisane w kasandrycznym chórze.

KRAJOWCY

Zwięźle formułuje je czołowy poeta pisma „Arcana” Aleksander Rybczyński. W utworze „Otworzyć wschodnie granice” czytamy, że lada dzień „zniesione zostaną granice polskości”, a z tym zaniknie pamięć oraz nie będzie już „wypatrywania / na mroźnym horyzoncie / oddechu Boga” i „na koniec bez nacisku / rozpalonych cęgów / utracimy język / łamaną niemczyzną / będziemy załatwiać / rosyjskie interesy”. Grozi nam – ogłasza poeta – bezkrwawy rozbiór Polski. Rozbiór, który dotyka samego ducha...

15235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]