Reklama

Polska i euro: niechciana debata

Polska i euro: niechciana debata

12.04.2015
Czyta się kilka minut
Czy przyjęcie euro będzie dla nas korzystne? Nikt tego nie wie, ale warto potraktować to pytanie jako pretekst do dyskusji nad kondycją Polski i Europy.
Fot. Jens Wolf / DPA / PAP
M

Mieć euro czy nie mieć euro? To dylemat fundamentalny, który wbrew pozorom nie sprowadza się do rezygnacji ze złotówki na rzecz wspólnej unijnej waluty, albo do bycia mniej lub bardziej europejskim. Chodzi o pytanie: w jakim kierunku ma się rozwijać Polska?

Próba odpowiedzi na nie w trakcie kampanii wyborczej jest oczywiście pozbawiona sensu: każda poważna dyskusja musi być oparta na wiedzy. Tymczasem w czasie wyborów wiedza nie jest w cenie, gdyż obniża emocje, upodmiotawia wyborcę i obnaża jałowość politycznych sporów.
 

Nasz suwerenny wybór
Debata nad perspektywą wejścia – lub nie – Polski do strefy euro staje się więc za sprawą kalendarza wyborczego jedną z tych dziwnych dyskusji w naszym życiu publicznym, które choć mają miejsce, to tak naprawdę ich nie ma i niewiele z nich – w związku z tym (nie)byciem – wynika. Z jednej strony mamy...

12108

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zabrakło tylko dodanie na zakończenie frazy z jednego z ciekawszych polskich portali: "Ale polskiego czytelnika to nie interesuje..."

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]