Reklama

Ładowanie...

Polska i euro: niechciana debata

12.04.2015
Czyta się kilka minut
Czy przyjęcie euro będzie dla nas korzystne? Nikt tego nie wie, ale warto potraktować to pytanie jako pretekst do dyskusji nad kondycją Polski i Europy.
Fot. Jens Wolf / DPA / PAP
M

Mieć euro czy nie mieć euro? To dylemat fundamentalny, który wbrew pozorom nie sprowadza się do rezygnacji ze złotówki na rzecz wspólnej unijnej waluty, albo do bycia mniej lub bardziej europejskim. Chodzi o pytanie: w jakim kierunku ma się rozwijać Polska?

Próba odpowiedzi na nie w trakcie kampanii wyborczej jest oczywiście pozbawiona sensu: każda poważna dyskusja musi być oparta na wiedzy. Tymczasem w czasie wyborów wiedza nie jest w cenie, gdyż obniża emocje, upodmiotawia wyborcę i obnaża jałowość politycznych sporów.
 

Nasz suwerenny wybór
Debata nad perspektywą wejścia – lub nie – Polski do strefy euro staje się więc za sprawą kalendarza wyborczego jedną z tych dziwnych dyskusji w naszym życiu publicznym, które choć mają miejsce, to tak naprawdę ich nie ma i niewiele z nich – w związku z tym (nie)byciem – wynika. Z jednej strony mamy...

12108

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]