Reklama

Polska aktualna

Polska aktualna

01.11.2021
Czyta się kilka minut
Wystawa „Polskie okolice” w warszawskim Rastrze to rzadka okazja zobaczenia obrazów Marcina Maciejowskiego, którego twórczość stała się w powszechnym obiegu synonimem nowej sztuki z Polski.
W Galerii Raster: Ewa zamyślona. Już wie jak smakuje życie (wg arrasu „Szczęśliwość rajska”, 1550), 2021, olej na płótnie, 60x80 cmPo prawej: Dama już państwowa, 2021, olej na płótnie, 140x180 cm / DZIĘKI UPRZEJMOŚĆI GALERII RASTER
N

Na przełomie minionego i obecnego stulecia Marcin Maciejowski zapełniał swoje obrazy scenami podpatrzonymi z życia codziennego. Sięgał po motywy zaczerpnięte z kultury masowej, nie unikał świata polskiej polityki. Przyglądał się kulturze popularnej i mediom. Korzystał z nich, ale też jego prace, dzięki obecności w masowym obiegu, same stawały się nieuchronnie jego częścią.

Powroty

Przykuł uwagę krytyków i publiczności. Maciejowski, Rafał Bujnowski i Wilhelm Sasnal tworzący wówczas Grupę Ładnie szybko stali się powszechnie rozpoznawalni. Ogłoszono nawet modę na młodą sztukę z Polski, a Grupa Ładnie dla wielu stała się ważnym punktem odniesienia.

Z czasem jednak twórczość Maciejowskiego zaczęła się zmieniać. Jego obrazy porzuciły plakatowość, stały się malarsko bardziej skomplikowane. Nadal obecny był w nich świat celebrytów, ale pojawiły się też coraz...

11982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]