Reklama

Polowanie na dzieci

Polowanie na dzieci

w cyklu STRONA ŚWIATA
03.03.2021
Czyta się kilka minut
Na nigeryjskiej północy plagą stają się zajazdy na szkoły oraz porwania uczniów dla okupu. Wojsko rządowe nie radzi sobie ze zbrojnymi bandami rabusiów i handlarzy „żywym towarem”.
Uczennice ze szkoły z internatem w północnej Nigerii tuż po uwolnieniu przez porywaczy, 2 marca 2021 r. Fot. AFP/East News
K

Kilkaset dziewcząt porwanych pod koniec zeszłego tygodnia ze szkoły z bursą w miasteczku Jangebe zostało właśnie uwolnionych. Bello Matawalle, gubernator stanu Zamfara, położonego na północy kraju przy granicy z Nigrem, zapewnia, że uwolnione zostały wszystkie uprowadzone uczennice i że było ich 279, a nie 317, jak pisano w gazetach.

Gubernator przysięga także, że porywaczom nie zapłacono ani grosza okupu. Nie wyjaśnił jednak, jak przekonał rabusiów, żeby uwolnili dzieci. Przyznał też, że jego urzędnicy podjęli rokowania z przestępcami i, pomimo że szybko dowiedział się kim są i w której leśnej kryjówce zaszyli się z łupem, nie wzywał na pomoc rządowego wojska, by nie doszło do strzelaniny i aby żadna z dziewcząt nie ucierpiała.

Szkolne zajazdy

W piątek, niedługo przed uprowadzeniem uczennic z Zamfary, prezydent kraju, panujący od 2015 r. Muhammedu Buhari...

10442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]