Reklama

Boko haram, czyli ten paskudny Zachód

Boko haram, czyli ten paskudny Zachód

w cyklu STRONA ŚWIATA
22.12.2020
Czyta się kilka minut
Nigeryjskie wojsko rządowe uwolniło prawie pół tysiąca uczniów porwanych na zlecenie emirów Boko Haram, jednego z najpotężniejszych ugrupowań dżihadystów w Afryce.
Grupa chłopców uwolniona przez nigeryjskie wojsko w Kankarze, 18 grudnia 2020 r. Fot. AP/Associated Press/East News
T

Tym razem wszystko skończyło się dobrze. Równo tydzień temu nigeryjskie wojsko uwolniło 344 chłopców uprowadzonych podczas nocnego zajazdu na publiczną szkołę z internatem w mieście Kankara, położonym w stanie Katsina na północy kraju. Porwani uczniowie spędzili w niewoli tylko siedem dni, wszyscy zostali uwolnieni, nikt nie odniósł poważniejszych ran ani obrażeń.

Chłopcy z Kankary, dziewczęta z Chiboku

Ich koleżanki z chrześcijańskiej szkoły w mieście Chibok w północno-wschodnim stanie Borno nie miały tyle szczęścia. Na ich szkołę z internatem również napadli uzbrojeni partyzanci i zabrali ze sobą do buszu prawie trzysta dziewcząt. Działo się to w kwietniu 2014 r. i do dziś jedna trzecia z porwanych uczennic nie odzyskała wolności. Nie wiadomo nawet, czy żyją. Niektóre przyjęły w niewoli islam, inne zostały wzięte przez partyzantów za żony, a jeszcze inne zmuszono do...

11046

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]