Reklama

Mścicielki z Nigerii

Mścicielki z Nigerii

12.03.2017
Czyta się kilka minut
Myślistwa nauczył ją dziadek. Dziś musi polować na ludzi. Na jednych, by ich uwolnić. Na innych, aby zabić.
Aisha Bakari Gombi na wojnie z dżihadystami Fot. dailytrust.com.ng
G

Gdy terroryści z islamistycznej organizacji Boko Haram uprowadzili w Nigerii prawie 300 dziewcząt, o ich uwolnienie apelowała Michelle Obama. Ale do porwań dochodziło wcześniej i dochodzi także dziś, a skuteczność zachodnich apeli jest znikoma.

Tymczasem jest ktoś mniej znany niż żona prezydenta USA, kto o nie walczy – i to skuteczniej: Aisha Bakari Gombi.

Królowa myśliwych

Polować nauczył ją dziadek. Chodziła z nim na łowy, z których przynosili antylopy, perlice i pawiany. Ojciec, też słynny myśliwy, podarował jej pierwszy łuk. Miał nadzieję wychować najstarszą córkę na myśliwego. Ale żeby Aisha, jako kobieta, miała jeszcze inny fach w ręku, została również krawcową.

Teraz jej celem jest Boko Haram, pragnące utworzyć w Nigerii kalifat. Dżihadyści są aktywni w północno-wschodniej części kraju – tam, gdzie wychowała się Aisha. W walce z...

5172

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]