Reklama

Pole pod bitwę

Pole pod bitwę

02.09.2013
Czyta się kilka minut
Podobnie jak w przypadku Homera, gdy siedem miast greckich ubiegało się o lokalizację jego narodzin, tak panu Józefowi przybywa miejscowości oddających mu hołd za potykanie się z bolszewikami na ich terenie.
Przejazd kawaleryjskich grup rekonstrukcyjnych biorących udział w inscenizacji bitwy w Wolicy Śniatyckiej; 25 sierpnia 2013 r. Fot. Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie – Osadzie
D

Dębina na granicy gmin Komarów-Osada i Sitno (woj. lubelskie) zdaje się szumieć niezmiennie od pokoleń. Ale drzewa, które pamiętają Budionnego i Babla, można policzyć na palcach obu rąk.
Maszerując na południe, od strony Cześników, wychodzi się na grzbiet wzgórza 255. Rozciąga się stąd panorama terenu, na którym 93 lata temu toczyły się zażarte walki.
GRUBA NIESUBORDYNACJA
Pod koniec sierpnia 1920 r. 1. Armia Konna Siemiona Michajłowicza Budionnego znalazła się na przedpolach Zamościa. Zgodnie z zatwierdzonym wcześniej planem wojny z Polską, Front Północno-Zachodni (w którego skład wchodziła) miał, od momentu osiągniecia rejonu Łucka, współpracować z Frontem Zachodnim Michaiła Tuchaczewskiego. Jednak z chwilą, kiedy pod koniec lipca oba fronty przeszły przez Prypeć, ich cele operacyjne zaczęły się rozmijać. Aleksandr Jegorow (dowódca Frontu Północno...

12379

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]