Reklama

Polacy, więcej cierpliwości, tempo i tak jest błyskawiczne

Polacy, więcej cierpliwości, tempo i tak jest błyskawiczne

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Luigi Accattoli, watykanista: W Watykanie nie każda rzecz idzie prosto i gładko, nawet jeśli papież bardzo tego pragnie. Reguły, które obowiązują w czasie każdego procesu beatyfikacyjnego, muszą być respektowane w czasie procesu Jana Pawła II. Rozmawiał Jarosław Makowski
J

Jarosław Makowski: Skandale seksualne z udziałem księży, które dziś wychodzą na światło dzienne, miały miejsce m.in. za pontyfikatu Jana Pawła II i były przez Kościół tuszowane. Czy mogą wpłynąć na proces beatyfikacyjny papieża-Polaka?

Luigi Accattoli: Nie wierzę w taki scenariusz. Dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II został podpisany w grudniu - i od tej decyzji nie ma odwrotu. Oczywiście istnieje możliwość wycofania się z beatyfikacji, ale musiałby za tym obstawać Benedykt XVI.

Trudno mi to sobie wyobrazić: kard. Ratzinger jest współodpowiedzialny za wszystkie decyzje, które podejmował Jan Paweł II. Co więcej, ich działalność w kwestii pedofilii księży nie tyle pociągała za sobą skrywanie tych skandali, co zapoczątkowała politykę jawności.

Proces beatyfikacyjny miał być szybki i łatwy....

4375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]