Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pokaż swoją twarz

Pokaż swoją twarz

22.01.2018
Czyta się kilka minut
Makaki japońskie równie skutecznie jak ludzie potrafią wyszukiwać twarze osobników własnego gatunku wśród innych obiektów – donosi zespół ­Ryuzaburo Nakaty na łamach „Animal Cognition”.
FRANK GUALTIERI / FG2 / WIKIPEDIA.ORG
S

Skuteczność wyszukiwania twarzy zarówno przez ludzi, jak i małpy zwiększa się, gdy ilustracje twarzy przedstawione są bardziej schematycznie i w niższej rozdzielczości – co może sugerować, że mózgi ludzkie i małpie posiadają zakodowane schematyczne wzorce „właściwej” twarzy. Mechanizm ułatwia interakcje społeczne u gatunków żyjących w stadach. Inne badania wykazały, że gdy jeszcze przed narodzinami dzieciom prezentuje się schematyczne „twarze” oraz inne „obiekty”, to chętniej zwracają uwagę właśnie na „twarze”. ©(P)

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]