Reklama

Pokaż swoją twarz

Pokaż swoją twarz

22.01.2018
Czyta się kilka minut
Makaki japońskie równie skutecznie jak ludzie potrafią wyszukiwać twarze osobników własnego gatunku wśród innych obiektów – donosi zespół ­Ryuzaburo Nakaty na łamach „Animal Cognition”.
FRANK GUALTIERI / FG2 / WIKIPEDIA.ORG
S

Skuteczność wyszukiwania twarzy zarówno przez ludzi, jak i małpy zwiększa się, gdy ilustracje twarzy przedstawione są bardziej schematycznie i w niższej rozdzielczości – co może sugerować, że mózgi ludzkie i małpie posiadają zakodowane schematyczne wzorce „właściwej” twarzy. Mechanizm ułatwia interakcje społeczne u gatunków żyjących w stadach. Inne badania wykazały, że gdy jeszcze przed narodzinami dzieciom prezentuje się schematyczne „twarze” oraz inne „obiekty”, to chętniej zwracają uwagę właśnie na „twarze”. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]