Reklama

Ładowanie...

Pokaż swoją twarz

Pokaż swoją twarz

22.01.2018
Czyta się kilka minut
Makaki japońskie równie skutecznie jak ludzie potrafią wyszukiwać twarze osobników własnego gatunku wśród innych obiektów – donosi zespół ­Ryuzaburo Nakaty na łamach „Animal Cognition”.
FRANK GUALTIERI / FG2 / WIKIPEDIA.ORG
S

Skuteczność wyszukiwania twarzy zarówno przez ludzi, jak i małpy zwiększa się, gdy ilustracje twarzy przedstawione są bardziej schematycznie i w niższej rozdzielczości – co może sugerować, że mózgi ludzkie i małpie posiadają zakodowane schematyczne wzorce „właściwej” twarzy. Mechanizm ułatwia interakcje społeczne u gatunków żyjących w stadach. Inne badania wykazały, że gdy jeszcze przed narodzinami dzieciom prezentuje się schematyczne „twarze” oraz inne „obiekty”, to chętniej zwracają uwagę właśnie na „twarze”. ©(P)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]