Reklama

Pogranicze w proszku

Pogranicze w proszku

07.06.2021
Czyta się kilka minut
W scenerii na poły sztetlowej, tuż przy sowieckiej granicy, twórcy „Magnezji” osadzili awanturniczą opowieść rodem ze spaghetti westernu i kina gangsterskiego.
Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz jako Albert i Albin Hudini w filmie „Magnezja” KINO ŚWIAT / MATERIAŁY PRASOWE
P

Płyta z Marleną Dietrich i radziecka „Katiusza”. Jan A.P. Kaczmarek nawiązujący gitarową frazą do Ennia Morricone i piosenki niczym z festiwalu w San Remo. Wystarczy sam przegląd ścieżki dźwiękowej, by już wiedzieć, jak potraktować „Magnezję”: ani historycznie, ani z powagą. Osadzony w polskim międzywojniu „eastern” Macieja Bochniaka kreuje przed kamerą mocno przekręcony świat, w którym władzę dzierżą kobiety-pistolety, a bliźniacy syjamscy nakręcają wojnę polsko-ruską pod flagą narkotykową. To świat umownie kostiumowy, umownie brutalny i równocześnie jakoś wywrotowy na naszym gruncie.

W scenerii na poły sztetlowej, tuż przy sowieckiej granicy, Bochniak i jego współscenarzysta Mateusz Kościukiewicz osadzili awanturniczą opowieść rodem ze spaghetti westernu i kina gangsterskiego. Wiele się tu dzieje, choć wszystko odbywa się zarazem niezgodnie ze swoim planem. Ten wariacki tryb...

5992

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]