Reklama

Jachtem po pustyni

Jachtem po pustyni

02.03.2015
Czyta się kilka minut
Mieszające gatunki i cytaty „Disco Polo” ma wyraźne aspiracje, by stać się filmem wszystkich Polaków.
Kadr z filmu „Disco Polo” Fot. Materiały prasowe Next Film
W

W 1996 r. Maria Zmarz-Koczanowicz i Michał Arabudzki nakręcili dokument „Bara Bara”, który opowiadał o fenomenie disco polo na tle ówczesnych przemian społeczno-politycznych. Ciekawym wątkiem była stojąca za „muzyką chodnikową” potrzeba odreagowywania kompleksów w obliczu zalewającej wówczas polski rynek zachodniej popkultury, w myśl powiedzenia „Polacy nie gęsi...”. Film „Disco Polo” odbija się od socjologicznej diagnozy i szybuje w zupełnie inne rejony. Maciej Bochniak w swym fabularnym debiucie traktuje bowiem wyszydzane i ciągle żywe zjawisko kulturowe jako tworzywo wielce inspirujące. Klucz doń znajduje nie tyle w satyrze, ile w ekstrawagancji. W subkulturze disco polo odnajduje materiał do stworzenia rodzimej estetyki camp.

Wczesne lata 90. są w tym filmie kategorią czysto umowną. Słychać to choćby w uwspółcześnionym języku (słowa „gender” czy „ogarniać” nie robiły...

5073

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]