Reklama

Pogańskie Koleje Państwowe

Pogańskie Koleje Państwowe

18.04.2016
Czyta się kilka minut
Orion, Luna, Polaris, Calipso, Broniewski, Gombrowicz, Świętopełk, Czcibór.
T

To niektóre z nazw pociągów, które chce zmienić poseł Kukiz’15 i szef Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz. Polityk wniósł w tej sprawie interpelację, podnosząc, że nazwy te są albo obcojęzyczne, albo pogańskie, okultystyczne, nieprawomyślne. Autor proponuje powołanie komisji z udziałem Rady Języka Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, która z listą nazw składów zrobiłaby porządek. I postuluje, by nazewnictwo stało się „elementem polityki historycznej i kształtowania w pamięci pasażerów i kolejarzy tożsamości narodowej”. Entuzjaści pomysłu uważają, że Andruszkiewicz ma rację, bo jeżdżący tak nazwanymi pociągami pasażerowie mogą na czas podróży zapominać o swojej tożsamości. Sceptycy mówią, że zmiana nie jest konieczna, bo jazda polskimi pociągami z ich polskimi toaletami i po polskich torach nadal o naszej tożsamości nie pozwala zapomnieć. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]