Reklama

Podziękowanie za zniesienie celibatu

Podziękowanie za zniesienie celibatu

24.02.2020
Czyta się kilka minut
Przebywający w Watykanie z wizytą ad limina biskupi z ośmiu katolickich Kościołów wschodnich z USA podziękowali papieżowi za zniesienie celibatu.
I

I wcale nie chodzi o fake news, który zakłamywałby fakt, że Franciszek po synodzie amazońskim nie zdecydował się na wyświęcanie żonatych mężczyzn. Chodzi o niechlubny dekret Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich sprzed 91 lat. W 1929 r. na terenie USA, Kanady i Australii Kongregacja wprowadziła nakaz celibatu dla księży Kościołów wschodnich będących w unii z Watykanem. Wówczas nie tylko zaprzestano wyświęcania w tych krajach żonatych kleryków, ale także zakazano pracy duszpasterskiej żonatym księżom. Skutkiem dekretu było m.in. to, że 200 tys. pozbawionych opieki duszpasterskiej grekokatolików amerykańskich przeszło na prawosławie.

Kongregacja argumentowała, że Kościoły wschodnie w diasporze powinny przyjąć dyscyplinę panującą na danym terenie. Chodziło głównie o skargi biskupów rzymsko­katolickich, że żonaci księża podkopują sens celibatu i powodują zgorszenie wśród wiernych rzymskich.

Że takie „kolonialne” traktowanie mniejszych wspólnot z unijnych Kościołów wcale nie jest pieśnią przeszłości, dowodził list z 1998 r. ówczesnego watykańskiego sekretarza stanu kard. Angela Sodano, który na życzenie Jana Pawła II wypraszał z Polski żonatych księży greckokatolickich przybyłych z Ukrainy do pracy duszpasterskiej. W liście znalazła się podobna argumentacja.

Dekret Kongregacji Franciszek zniósł w 2014 r. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dekret "Cum data fuerit" z 1929 roku odnosił się wprost i wyłącznie do kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-rusińskiego - jednego z blisko trzydziestu katolickich kościołów wschodnich. Tak przynajmniej wszędzie piszą. Ukraiński Kościół Greckokatolicki na przykład nie był nim objęty. Dekret promulgowano na 10 lat, po czym odnowiono go w 1940 i 1950 roku z pewnymi zmianami. Teraz za zniesienie zakazu dziękują nie tylko przedstawiciele cerkwi rusińskiej, ale też ukraińskiej i melchickiej. Jak to możliwe? Czyżby zakaz rozszerzono na te wyznania niezgodnie z dekretem i może nawet utrzymywano go po wygaśnięciu (o ile ostatnia nowelizacja nie uczyniła go bezterminowym)? A może były jakieś równolegle wydane dekrety dla innych wyznań? Czy Autor mógłby rozwiązać tę zagadkę?

No i pięknie. Dzięki zakazowi z 1929 roku uniaci powrócili do Prawosławia,czyli do wiary ich ojców, którzy byli prześladowani przez Wazów i kontrreformatow katolickich od nastania unii za trzymanie się Prawoslawia. Jedno z niewielu dóbr, które KK wyswiadczyl wiernym.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]