Reklama

Podwójne życie polskich pisarzy

Podwójne życie polskich pisarzy

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Nie znam wszystkich intencji Malanowskiej i nie muszę ich znać, by dojść do wniosku, że dyskusja o sytuacji materialnej polskich pisarek i pisarzy jest nieodzowna.
P

Pisarze prowadzą zazwyczaj podwójne życie, funkcjonują w dwóch (czasem nawet trzech lub czterech) obiegach, swój czas dzielą między różne instytucje, w każdej z nich wykonując inną pracę. Dlaczego? Ponieważ z samego pisania nie mogą się utrzymać. By tworzyć literaturę, muszą zapewnić sobie pozaliterackie źródło dochodu, muszą pozyskać środki finansowe, które pozwolą im przeżyć.
Że autor sonetów musi zarabiać, że twórca prozy wysokoartystycznej musi też opłacać rachunki, wydaje się oczywiste, a jednak ilekroć rozmowa schodzi na ten temat, zarówno pisarze, jak i czytelnicy zaczynają wykonywać nerwowe gesty. Zwłaszcza pisarze. Nie inaczej było po niedawnych wypowiedziach Kai Malanowskiej. Warszawska prozaiczka od razu dostała reprymendę od kilku kolegów po piórze, którzy postanowili ją pouczyć, że: 1) nie można się mazgaić z powodu trudnych warunków materialnych, jest jak jest,...

4495

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]