Reklama

Podwójne życie polskich pisarzy

Podwójne życie polskich pisarzy

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Nie znam wszystkich intencji Malanowskiej i nie muszę ich znać, by dojść do wniosku, że dyskusja o sytuacji materialnej polskich pisarek i pisarzy jest nieodzowna.
P

Pisarze prowadzą zazwyczaj podwójne życie, funkcjonują w dwóch (czasem nawet trzech lub czterech) obiegach, swój czas dzielą między różne instytucje, w każdej z nich wykonując inną pracę. Dlaczego? Ponieważ z samego pisania nie mogą się utrzymać. By tworzyć literaturę, muszą zapewnić sobie pozaliterackie źródło dochodu, muszą pozyskać środki finansowe, które pozwolą im przeżyć.
Że autor sonetów musi zarabiać, że twórca prozy wysokoartystycznej musi też opłacać rachunki, wydaje się oczywiste, a jednak ilekroć rozmowa schodzi na ten temat, zarówno pisarze, jak i czytelnicy zaczynają wykonywać nerwowe gesty. Zwłaszcza pisarze. Nie inaczej było po niedawnych wypowiedziach Kai Malanowskiej. Warszawska prozaiczka od razu dostała reprymendę od kilku kolegów po piórze, którzy postanowili ją pouczyć, że: 1) nie można się mazgaić z powodu trudnych warunków materialnych, jest jak jest,...

4495

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]