Reklama

Podróże żywią

Podróże żywią

01.04.2019
Czyta się kilka minut
W 2018 roku Polacy wydali za granicą rekordowe 21,5 mld zł – podał właśnie GUS. Bilans zysków z ruchu turystycznego mamy jednak nadal na solidnym plusie, ponieważ cudzoziemcy w tym samym czasie zostawili w Polsce 43,5 mld zł.
G

Gdyby ranking najbardziej pożądanych turystów zagranicznych skompletować wyłącznie na podstawie danych GUS, otworzyliby go cudzoziemcy, którzy przybyli drogą morską. Każdy taki gość zostawił w ubiegłym roku w Polsce 1568 zł – o 30 proc. więcej od przybyszów, którzy wybrali się nad Wisłę samolotem i ponad trzykrotnie więcej od obcokrajowców wjeżdżających drogą lądową.

Największy ruch panował tradycyjnie na zachodniej granicy kraju, na którą przypadało aż 40 proc. ruchu do i z Polski. Z zachodu wjechało również najwięcej kapitału przywiezionego przez cudzoziemców, choć to już nie Niemcy – tradycyjnie uważani przez polską branżę turystyczną za najbardziej pożądanych klientów – wwożą w przeliczeniu na głowę najwięcej pieniędzy. W takim ujęciu najbardziej hojnymi gośćmi są Ukraińcy, pozostawiający nad Wisłą średnio po 782 zł, oraz Białorusini, którzy wydawali w 2018 r. po 660 zł. Przeciętny turysta z Niemiec wydał tylko 435 zł.

Rzecz jasna, statystyka wprowadza nieco zamieszania do danych o ruchu granicznym, bo wielu „turystów” zza polskiej wschodniej granicy stanowią cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają do Polski do pracy. Ukraińcy i Białorusini z terenów przygranicznych chętnie robią też u nas zakupy, zwłaszcza budowlane i motoryzacyjne. Sporym wzięciem cieszy się również sprzęt RTV AGD. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]