Reklama

Podejdź jak najbliżej

Podejdź jak najbliżej

25.01.2021
Czyta się kilka minut
Kula wystrzelona przez frankistę przeszywa ciało Federica Garcíi. I to jest moment możliwy do zatrzymania i do zobaczenia, jak śmierć się tworzy, śmierć trwa.
Rozkładówka z książki „Death in the Making” Roberta Capy / DAMIANI / ICP
N

Na sukces wznowionej właśnie książki „Death in the Making” Roberta Capy złożyły się trzy osoby. Wszystkie przyjęły obce nazwiska, wszystkie – fotografując konflikty zbrojne – zginęły tragicznie.

Gerda Taro, a właściwie Gerta Pohorylle, pochodząca z polskiej rodziny żydowskiej, przyjęła nazwisko od japońskiego artysty – Tarō Okamoto. Urodzony w Warszawie Dawid Szymin przemienił się w Davida Seymoura, znanego też jako Chim. Robert Capa, a tak naprawdę urodzony w Budapeszcie Endré Ernő Friedmann, składa się z dwóch hollywoodzkich postaci: Franka Capry, reżysera, którego film „Ich noce” z Claudette Colbert i Clarkiem Gable’em w rolach głównych otrzymał w 1934 r. pięć Oscarów, oraz aktora Roberta Taylora, ekranowego kochanka Grety Garbo z filmu „Camille” z 1936 r.

Gerda Taro została zmiażdżona przez czołg lojalistów w miejscowości Brunete oddalonej o 28 kilometrów od Madrytu...

14363

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]