Reklama

Po zabójstwie dziennikarza Słowacja wrze

Po zabójstwie dziennikarza Słowacja wrze

05.03.2018
Czyta się kilka minut
Śmierć Jána Kuciaka, 27-letniego słowackiego dziennikarza i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej może doprowadzić do upadku rządu i wcześniejszych wyborów.
W centrum Bratysławy, 26.02.2018 r. / FOT. VLADIMIR SIMICEK / AFP/EAST NEWS
W centrum Bratysławy, 26.02.2018 r. FOT. VLADIMIR SIMICEK / AFP/EAST NEWS
C

Ciała Jána i Martiny znaleziono w ich domu, zostali zastrzeleni w sposób, który wyglądał na egzekucję. Kuciak był dziennikarzem śledczym, pisał o korupcji dla portalu Aktuality.sk, od pewnego czasu otrzymywał pogróżki. W swoim ostatnim – nieukończonym  – tekście pisał o powiązaniach działającej na wschodzie Słowacji włoskiej mafii z osobami zbliżonymi do słowackich kręgów rządowych.

W kilkudziesięciu miastach – na Słowacji, ale również za granicą – zorganizowano spotkania i marsze upamiętniające Jána Kuciaka i Martinę Kušnírovą. W Bratysławie na ulicę wyszło ponad 20 tys. ludzi, był wśród nich bardzo szanowany przez obywateli prezydent Andrej Kiska. Akcje upamiętniające ofiary miały być apolityczne, ale wielu uczestników domagało się dymisji rządu.

Premier Robert Fico a także minister spraw wewnętrznych Robert Kaliňák obarczani są odpowiedzialnością za atmosferę przyzwolenia dla niejasnych biznesowych powiązań, a także za wielokrotne obrażanie dziennikarzy i podważanie ich uczciwości.

Teraz, po śmierci Kuciaka, Fico obiecuje energiczne śledztwo i milion euro nagrody za informacje mogące pomóc w schwytaniu zabójcy. Wydaje się jednak, że to Słowakom już nie wystarczy. Frustracja i rozczarowanie politykami wzbierały w nich od lat, a teraz poczuli, jakby ich kraj stawał się państwem mafijnym.

4 marca wieczorem prezydent Kiska zadeklarował w orędziu, że będzie zachęcał partie do wcześniejszych wyborów lub utworzenia nowego rządu. Choć istnieje ryzyko, że w przedterminowych wyborach społeczne niezadowolenie mogą wykorzystać partie skrajne i antysystemowe, to jednak utrzymanie status quo wydaje się niemożliwe.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

9 lutego na Krakowskim Przedmieściu młody mężczyzna nazwiskiem Kulczak zwrócił uwagę pewnemu człowiekowi, aby przestał ubliżać PiSowcom. Ten ostatni wyciągnął nóż, którym zadał Kulczakowi trzy ciosy. Ciosy okazały się śmiertelne. I co ? I nic. Wyobraźcie sobie co by się działo gdyby tak został zamordowany jakiś "Obywatel RP". Lepiej sobie nie wyobrażać.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]