Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Po prostu służba

Po prostu służba

20.01.2014
Czyta się kilka minut
Franciszek nie szuka doraźnych, spektakularnych efektów. Jest dalekowzroczny. Wiele jego decyzji o tym świadczy, także pierwsze nominacje kardynalskie.
P

Papież Franciszek zachwyca, niepokoi, irytuje i zaskakuje. Chce odnowy, dzięki której Kościół będzie czytelnym znakiem Ewangelii Jezusa Chrystusa. Czy to się uda? Tak, bo papież Franciszek – wbrew pozorom – nie szuka doraźnych, spektakularnych efektów, papież Franciszek jest dalekowzroczny. Wiele jego decyzji o tym świadczy, także pierwsze nominacje kardynalskie. Kolegium Kardynalskie to nie tylko „senat papieża”, ale też elektorzy następcy. Papież wie, że do końca roku 2017 z grona obecnych elektorów 33 ukończy 80 lat i nie będzie uczestniczyć w konklawe, więc w ciągu tych czterech lat pontyfikatu będzie mógł powołać (łącznie z powołanymi obecnie) przynajmniej 47 (ponad 1/3) członków Kolegium. Pozostanie w nim 53 mianowanych przez Benedykta XVI i 20 przez Jana Pawła II.

Czy o tym też myślał papież Franciszek, układając listę nowych purpuratów?...

4296

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]