Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Po prostu służba

Po prostu służba

20.01.2014
Czyta się kilka minut
Franciszek nie szuka doraźnych, spektakularnych efektów. Jest dalekowzroczny. Wiele jego decyzji o tym świadczy, także pierwsze nominacje kardynalskie.
P

Papież Franciszek zachwyca, niepokoi, irytuje i zaskakuje. Chce odnowy, dzięki której Kościół będzie czytelnym znakiem Ewangelii Jezusa Chrystusa. Czy to się uda? Tak, bo papież Franciszek – wbrew pozorom – nie szuka doraźnych, spektakularnych efektów, papież Franciszek jest dalekowzroczny. Wiele jego decyzji o tym świadczy, także pierwsze nominacje kardynalskie. Kolegium Kardynalskie to nie tylko „senat papieża”, ale też elektorzy następcy. Papież wie, że do końca roku 2017 z grona obecnych elektorów 33 ukończy 80 lat i nie będzie uczestniczyć w konklawe, więc w ciągu tych czterech lat pontyfikatu będzie mógł powołać (łącznie z powołanymi obecnie) przynajmniej 47 (ponad 1/3) członków Kolegium. Pozostanie w nim 53 mianowanych przez Benedykta XVI i 20 przez Jana Pawła II.

Czy o tym też myślał papież Franciszek, układając listę nowych purpuratów?...

4296

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]