Reklama

Czerwone birety

Czerwone birety

02.11.2020
Czyta się kilka minut
Nominacjami kardynalskimi Franciszek walczy z frakcyjnością i kunktatorstwem przyszłego konklawe.
Kardynałowie podczas konsystorza, październik 2003 r. / ALFRED FACELLY / SIPA / EAST NEWS
B

Brunei to małe, azjatyckie, muzułmańskie państwo, w którym żyje niespełna 15 tys. (5 proc.) katolików. Ich wikariusz, abp Cornelius Sim, za miesiąc będzie kardynałem. W ten sposób Brunejczycy będą mieć jeden głos w wyborze papieża, podczas gdy sporo większe i „tradycyjnie katolickie” narody Irlandii, Słowacji, Węgier albo Litwy – ani jednego. Niezbadane są wyroki papieża Franciszka.

Peryferie dostają głos

Nominacja kardynała z Brunei to jeden z wielu przykładów otwierania się Kościoła na inne kultury przy jednoczesnej jego decentralizacji i deeuropeizacji. Franciszek już wcześniej mianował kardynałami hierarchów z Burkina Faso, Birmy, Tonga, Bangladeszu, Mauritiusa, Papui-Nowej Gwinei, Lesoto, Laosu, jak też z wielu krajów afrykańskich – dużych, ale z niewielkim odsetkiem katolickich mieszkańców.

Statystyki pontyfikatu dobrze pokazują tę tendencję: gdy na...

12343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Papiez powinien powaznie rozwazyc, aby polskich pisowskich kardynalow pozbawic purpury i obdarzyc nimi prawdziwych, praktykujacych przeslanie Ewangelii biskupow.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]